Home » Żaluzje » Żaluzje pionowe poradnik

Żaluzje pionowe poradnik

Wielkopowierzchniowe przeszklenia wymagają nieco innych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia wnętrza przed penetracją promieni słonecznych i spojrzeniami przechodniów. Doskonale w tej roli odnajdują się tzw. verticale, czyli żaluzje pionowe. Wielowariantowa ruchomość, jaką zapewnia profesjonalny system pionowych żaluzji – umożliwia łatwą regulację dopływu do pomieszczenia światła słonecznego oraz uzyskanie prywatności przebywających wewnątrz osób. Żaluzje pionowe dodają wnętrzu klasy i szyku, dlatego często są ważnym elementem ozdobnej aranżacji przestrzeni. Nasza firma montuje verticale nie tylko w Krakowie, ale podejmuje się też prestiżowych wyzwań na terenie całego kraju. Produkty firmowane marką Roltis to gwarancja wysokiego standardu oraz bezproblemowej eksploatacji przez wiele długich lat.

Gdzie najlepiej sprawdzą się żaluzje pionowe?

Duże przeszklenia najczęściej można spotkać w budynkach firm, urzędach, instytucjach, a także w obiektach zabytkowych czy pełniących funkcje artystyczne (np. teatry, muzea, sale bankietowe itp.). Ze względu jednak na indywidualne upodobania, na żaluzje pionowe decydują się również posiadacze domów oraz użytkownicy mieszkań w kamienicach, a nawet w blokach.

Jak działają żaluzje pionowe i z jakich materiałów mogą być wykonane verticale?

żaluzje pionowe

Zasada działania żaluzji pionowych jest bardzo zbliżona do funkcjonowania poziomej odmiany tego typu okiennej przesłony, tyle tylko, że przemieszczanie lameli odbywa się od prawej do lewej strony (lub odwrotnie). Płynne sterowanie zintegrowane z szyną, pozwala na ustawianie lameli żaluzji w ramach każdego modułu pod pożądanym kątem, a także przesuwanie całej ich partii w bocznym kierunku. Dzięki odpowiedniemu kątowi, pod jakim ułożone zostają pojedyncze lamele – można uzyskać dowolny stopień zaciemnienia wnętrza i odseparowania go od widoku z zewnątrz. Spektrum zastosowania verticali zmienia się wraz z wyborem materiału, z jakiego wykonane są poszczególne lamele.

 

Najpowszechniejsze są tekstylne żaluzje pionowe, które najczęściej znajdują zastosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych oraz biurowych. Podobne przeznaczenie mają ekskluzywne verticale drewniane, jednak są one zdecydowanie łatwiejsze do utrzymania w czystości. Osoby które chcą zamówić żaluzje poziome wykonane z drewna mogą sprawdzić je w naszym katalogu produktów – żaluzje poziome drewniane. Osobną  kategorię żaluzji pionowych stanowią modele z lamelami PCV. Żaluzje pionowe z PCV cieszą się dużym powodzeniem w obiektach, w których istotny jest czynnik higieniczny oraz odporność na oddziaływanie wilgoci (np. szpitale, przychodnie zdrowia, gabinety medyczne i zabiegowe, baseny itp.).

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając dekoracyjne żaluzje pionowe?

System żaluzji pionowych można zainstalować do ściany albo do sufitu – w zależności od preferencji czy możliwości technicznych. Poszczególne lamele żaluzji wykonane z tkaniny mogą mieć różną szerokość. Szerokość pojedynczych pasów żaluzji pionowych warto dopasować do wielkości przestrzeni, jaką pokryć ma cały system. Do niewielkich okien w mieszkaniu poleca się mniejsze lamele, natomiast do dużych witryn sklepowych lub przeszklonych ścian – atrakcyjniej prezentują się szersze lamele. Długość żaluzji można dopasować do indywidualnych oczekiwań użytkownika, dlatego spotyka się zarówno pasy do wysokości parapetu, jak i do samej podłogi – co wygląda znacznie efektowniej.

 

Nowoczesne żaluzje pionowe i systemy o nie oparte wcale nie muszą stanowić przesłony dla przeszklenia. Częstym rozwiązaniem jest bowiem zastosowanie verticali do praktycznego wydzielenia specjalnych stref w pomieszczeniu, np. w restauracji. Pozwala to estetyczny podział powierzchni i wykorzystanie poszczególnych stref dla realizacji różnych funkcji.

 

W ofercie naszej firmy można znaleźć bogaty wybór materiałów, z jakich można wykonać żaluzje pionowe na indywidualne zamówienie. Możemy zaproponować tkaniny o zróżnicowanej charakterystyce, m. in. o różnym poziomie transparentności, całkowicie zaciemniające, typu screen oraz niepalne. Każdy rodzaj materiału dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu nie ma problemu z idealnym dopasowaniem żaluzji do pożądanej stylizacji i aranżacji wnętrza.

 

Wśród licznych zalet, jakie towarzyszą pionowym żaluzjom jest również to, że powiększają i podwyższają one optycznie pomieszczenie. W momencie zamontowania we wnętrzu verticali, nie stosuje się już firan ani zasłon.

 

Żaluzje pionowe łatwo jest też utrzymać w czystości. Tekstylne lamele z powodzeniem nadają się do prania, natomiast verticale z PCV wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką zamoczoną w letniej wodzie z płynem. W przypadku drewnianych żaluzji – najlepiej zetrzeć kurz na sucho, a później użyć specjalnego preparatu nabłyszczającego do drewna.