Home » Rolety » Żaluzje » Żaluzje drewniane i bambusowe, żaluzje i rolety z naturalnych materiałów

Żaluzje drewniane i bambusowe, żaluzje i rolety z naturalnych materiałów

Obecnie w wielu obszarach życia i społecznej aktywności, możemy zaobserwować trend EKO. Tendencja ta zauważalna jest także w aranżacji przestrzeni zewnętrznej oraz stylizacji wnętrz, objawiając się m. in. wykorzystywaniem rozwiązań bazujących na naturalnych materiałach. Wśród elementów wyposażenia mieszkania czy domu w stylu EKO, dużym zainteresowaniem cieszą się żaluzje drewniane, skórzane albo bambusowe.

 

Tego rodzaju żaluzje nie tylko urzekają swoją formą, ale świetnie korespondują z tradycyjnymi meblami, skórzaną tapicerką kompletów wypoczynkowych czy innymi naturalnymi materiałami, jak np. beton lub gips. Żaluzje bambusowe, drewniane lub powleczone skórą – są to łatwe do utrzymania w czystości rolety, a przy tym doskonale regulują dopływ światła słonecznego do wnętrza.

Naturalne żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe – zaaranżuj prestiżowe i klimatyczne wnętrze

Efektowne żaluzje bambusowe oraz żaluzje drewniane – to z pewnością ponadczasowe rozwiązanie w zakresie okiennej przesłony i jednocześnie naturalny element dekoracji pomieszczenia. Żaluzje drewniane czy też y bambua, doskonale współgrają z każdym typem wnętrza i stylem, a szczególnie dobrze komponują się z innymi naturalnymi materiałami.

 

Równie efektowną i ekskluzywną opcją zasłonięcia przeszklenia – będą żaluzje bambusowe, które są sporo lżejsze od tych wykonanych z drewna. Bambusowe żaluzje świetnie pasują do wikliny, ratanu, lnu oraz orientalnych i egzotycznych stylizacji przestrzeni. Ze względu na większą wagę, niż w przypadku klasycznych rolet tekstylnych, żaluzje drewniane i bambusowe montuje się z reguły na ścianie bądź suficie, a nie bezpośrednio na ramie okna. Żaluzje z drewna bądź wykonane z bambusa – sprzyjają tworzeniu ciepłego, przytulnego klimatu i przyjaznego nastroju wewnątrz pomieszczenia. Decydując się na zamontowanie tego rodzaju żaluzji, należy brać pod uwagę, że po zwinięciu lamele zajmują nawet kilkanaście centymetrów, dlatego trzeba montować je z odpowiednim marginesem.

 

Do manualnego sterowania żaluzji drewnianych i tych wykonanych ze sprasowanej trawy bambusowej, służy specjalny patyczek oraz sznurki, natomiast opcjonalnie można zainstalować także sterowanie elektryczne. W ramach regulacji żaluzji bambusowych/drewnianych można otwierać i zamykać lamele (listwy poziome), podnosić bądź opuszczać całą powierzchnię, jak również blokować żaluzję na pożądanej wysokości.

 

 

Żaluzje skórzane – kwintesencja elegancji i stylu

Żaluzje skórzane to niezwykle uniwersalny produkt, ponieważ z powodzeniem pasuje zarówno do wnętrz klasycznych, jak i dobrze komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami. Jeśli salon wyposażony jest w skórzaną sofę i fotele – to okienne żaluzje ze skóry będą idealnym wyborem, tym bardziej, że producenci oferują pełną gamę kolorystyczną.

 

Ten rodzaj żaluzji przeznaczony jesvt głównie do montażu we wnękach, ale istnieje też możliwość zamocowanie ich na ścianie czy pod sufitem. W momencie, kiedy pojawia się potrzeba zabudowy ponadstandardowego gabarytu przeszklenia, można zastosować żaluzje poziome skórzane z tzw. drabinką. Najczęściej spotykana szerokość listów (lameli) w żaluzjach wykonanych ze skóry – wynosi 50 mm. Skórzane żaluzje to również doskonały wybór dla podkreślenia prestiżu i renomy firmy oraz prężnie działającej instytucji.

Żaluzje drewniane i bambusowe oraz żaluzje skórzane – o czym jeszcze warto pamiętać?

Dzięki zwartej strukturze oraz specjalnej impregnacji materiałów, z jakich wykonane są naturalne żaluzje, nie ma problemu z utrzymaniem ich w nieskazitelnej czystości. Zazwyczaj do oczyszczenia z powierzchni lameli warstwy kurzu – wystarczy delikatnie zwilżona wodą szmatka.

 

Należy pamiętać, że nie wszystkie rodzaje żaluzji naturalnych rekomendowane są do każdego typu pomieszczenia. Z racji stosunkowo dużej wagi drewna, do przesłonięcia większych powierzchni, lepiej zastosować lekkie żaluzje bambusowe lub żaluzje skórzane. Jeżeli użytkownikowi zależy na dobrej izolacji termicznej, to najskuteczniej w tej roli odnajdą się drewniane żaluzje. Bambusowe żaluzje są z kolei znacznie odporniejsze na działanie wilgoci, niż drewniane – dlatego będą lepszym rozwiązaniem do montażu w łazience albo w kuchni.