Wzrost oczekiwań klientów, a także rozwój technologii sprawiają, że na rynek trafia coraz więcej produktów i rozwiązań wielofunkcyjnych, które nie są pozbawione waloru estetycznego. Przykładem są nowoczesne rolety zewnętrzne, które nie tylko skutecznie wypełniają funkcje ochronne, ale również stanowią efektowny element elewacji budynku. Wielozadaniowe rolety zewnętrzne można wykorzystać jako dodatkowe zabezpieczenie dostępu do domu czy firmy, szczególnie przy zabudowie parterowej. Szybki montaż, niezawodność i komfort użytkowania – to podstawowe cechy, dzięki którym rolety zewnętrzne cieszą się nieustanną popularnością.
Jakie funkcje pełnią rolety zewnętrzne?
Wbrew powszechnym skojarzeniom, rolety zewnętrzne mają za zadanie nie tylko chronić wnętrza przed słońcem. Podstawowym zadaniem tego rodzaju rolety – jest zabezpieczenie wnętrza budynku przed wtargnięciem osób niepowołanych oraz ochrona przed działaniem innych niepożądanych czynników zewnętrznych. Rolety zewnętrzne najczęściej montowane są we wnękach drzwiowych i okiennych na najniższej kondygnacji obiektu, ale można je także zauważyć nad wyjściem tarasowym bądź balkonowym.
Dobrej klasy rolety zewnętrzne spełniają dodatkową, ale niezwykle istotną funkcję przesłony termicznej oraz ochrony akustycznej. Każda roleta zewnętrzna wykonywana jest na wymiar, dlatego można je instalować zarówno w nowo budowanych, jak i istniejących obiektach. Ochronne rolety stosowane są do zabezpieczania budynków mieszkalnych, obiektów techniczno-gospodarczych oraz różnych lokali użytkowych (np. witryn sklepowych czy pomieszczeń biurowych).
Profesjonalna roleta zewnętrzna, czyli wyższy standard i niższa składka
Warto zauważyć, że dzisiejsze rolety zewnętrzne to nie toporne konstrukcje, jakie stosowano jeszcze do niedawna, ale subtelne i estetyczne rozwiązania, z możliwością precyzyjnego dopasowania do elewacji. Właściwie dobrana i zamontowana roleta podnosi walor wizualny budynku, jak również wpływa na podwyższenie jego standardu, a tym samym na wartość. Bardzo często podczas kalkulacji ochrony majątkowej, ubezpieczyciel bierze pod uwagę (bądź wymaga) dodatkowe zabezpieczenia, czego efektem jest zwykle niższa składka na polisie.
Rolety zewnętrzne – rodzaje i sposoby montażu
W zależności od preferencji, a także technicznych uwarunkowań do montażu, rolety zewnętrzne można wybierać spośród wielu rodzajów. Rolety zewnętrzne natynkowe mocowane są na ścianie budynku – nad wnęką okienną lub drzwiową. W tym najpopularniejszym wariancie, kaseta jest wyeksponowana bezpośrednio na elewacji, co może wpływać na pogorszenie ogólnego wyglądu obiektu. Na zewnętrzne rolety naokienne można zdecydować się na etapie budowy nowego domu albo podczas wymiany stolarki. W przypadku tego rozwiązania należy mieć na uwadze, iż zabudowa mechanizmów rolety przysłania nieco w światło samego przeszklenia. Istnieje również opcja montażu rolety zewnętrznej podtynkowej, jednak takie rozwiązanie trzeba zaplanować przed rozpoczęciem budowy budynku. Niewątpliwą zaletą rolety podtynkowej jest to, że jej kaseta/skrzynka jest całkowicie niewidoczna, a tym samym nie zaburza naturalnej bryły domu.
Nowoczesne rolety zewnętrzne – jakie pełnią dodatkowe funkcje?
W czasie upałów i dużego nasłonecznienia, nawet częściowe zasunięcie zewnętrznej rolety – ogranicza penetrację promieni słonecznych oraz nadmierne nagrzewanie się wnętrza. Odpowiednio zamontowana roleta zewnętrza sprawdzi się też w czasie jesienno-zimowych chłodów. Wszelkie przeszklenia w budynku przyczyniają się do strat ciepła, dlatego zamknięta roleta elewacyjna stanowi dodatkową barierę izolacyjną. W niektórych przypadkach może się okazać, że inwestycja w roletę zewnętrzną zwróci się z nawiązką, dzięki oszczędnościom w rachunkach za ogrzewanie.
Dobre rolety zewnętrzne to nie tylko izolacja termiczna, ale także akustyczna – z powodzeniem wytłumią zarówno dźwięki ze środka budynku, jak i ograniczą hałas dobiegający z otoczenia.
Czym charakteryzują się rolety zewnętrzne antywłamaniowe i jak wygląda sterowanie?
Rolety zewnętrzne antywłamaniowe powinny posiadać specjalne oznaczenie RC wraz cyfrą określającą stopień gwarantowanej ochrony (od RC1 do RC6 – im wyższy symbol, tym lepszej klasy mechanizmy zabezpieczające). Wszystkie rodzaje rolet zewnętrznych mogą posiadać wyłącznie sterowanie ręczne albo także automatyczne. W ramach tradycyjnego sposobu opuszczania i podnoszenia rolety, stosuje się najczęściej mechanizm korbowy. Ciekawym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne sterowane impulsem elektrycznym, które można zintegrować z systemem inteligentnego domu i zarządzać pracą urządzenia zdalnie.