Home » Rolety » Rolety w kasecie czy rolety wolnowiszące – jakie osłony okienne wybrać?

Rolety w kasecie czy rolety wolnowiszące – jakie osłony okienne wybrać?

Mnóstwo aspektów decyduje o wyborze rolet, a wśród czynników, na które klienci najczęściej zwracają uwagę, są m.in. kolor, rodzaj i grubość tkaniny czy rozmiar osłony przeciwsłonecznej. Okazuje się jednak, że to nie wszystko, bowiem pozostaje jeszcze dylemat związany z ewentualną obudową rolety. Na rynku dostępne są zarówno funkcjonalne rolety w kasecie, jak i ujmujące prostotą rolety wolnowiszące.

Zarówno jeśli chodzi o rolety bez obudowy, jak i rolety kasetowe, wybór na rynku okiennych przesłon przeciwsłonecznych jest olbrzymi. Nie można jednoznacznie stwierdzić czy lepsze są rolety w kasecie, czy też wolnowiszące rolety. Kraków od lat „słynie z dobrego gustu”, przykładem firmy, która od ponad 20 lat z powodzeniem zaopatruje mieszkańców województwa małopolskiego i całej Polski w nowoczesne rolety, jest nasza firma Roltis. W asortymencie Roltis znajduje się bardzo zróżnicowana gama osłon przeciwsłonecznych do użytku domowego oraz komercyjnego, w tym rolety w kasetach oraz bez obudowy. Kiedy warto wybrać model rolety w kasecie, a kiedy dobrze jest sięgnąć po roletę wolnowiszącą?

Roleta w kasecie a roleta wolnowisząca – podstawowe różnice w obrębie obu modeli przesłon okiennych

Główną cechą odróżniającą rolety wolnowiszące od rolet z kasetą jest istniejąca zabudowa bądź jej brak. Obecność kasety albo jej brak – determinuje przede wszystkim sposób montażu rolety. W przypadku tradycyjnych rolet w zabudowie, kasetę wraz z prowadnicami montuje się zwykle na skrzydle okna/drzwi. Jeśli chodzi o rolety wolnowiszące, to z reguły mocowane są one do sufitu, ściany bądź montowane są we wnęce okiennej. Tkanina przyklejona jest do tzw. rurki nawojowej, a sterowanie odbywa się za pomocą łańcuszka koralikowego.

W przeciwieństwie do rolet kasetowych, modele wolnowiszące częściej wykorzystuje się do zasłaniania wielkopowierzchniowych przeszkleń – nawet do 250 cm szerokości. Zarówno w jednym, jak i w drugim modelu, można zastosować tkaniny o identycznych właściwościach oraz parametrach – determinujących uzyskanie pożądanego stopnia zaciemnienia wnętrza. Olbrzymi wybór różnokolorowych tkanin, które pozwalają na dowolną aranżację przestrzeni, można znaleźć w firmie Roltis, oferującej modele w kasetach, wolnowiszące rolety czy tanie żaluzje. Kraków od lat pozostaje siedzibą przedsiębiorstwa Roltis, podobnie jak sklep, który znajduje się przy ul. Chmieleniec 2/LU4, w pobliżu kampusu UJ na Ruczaju.

Rolety klasyczne wolnowiszące

Kiedy sprawdzą się rolety wolnowiszące w oknach?

Rolety wolnowiszące to zarówno efektowne, funkcjonalne, jak i ekonomiczne rozwiązanie w zakresie ograniczenia dopływu promieni słonecznych czy sztucznego światła z zewnątrz. Stanowią optymalną oraz estetyczną osłonę przy wielkogabarytowych przeszkleniach, bowiem można zamówić je na wymiar i zakryć przeszklenie/wnękę jednym kawałkiem tkaniny.

Tego typu osłony są dosyć łatwe do utrzymania w czystości. Idealnie sprawdzają się w przypadku, kiedy na parapecie nie ma kwiatów bądź innych elementów dekoracyjnych. Luźno zwisające rolety są podatne na przeciągi, dlatego należy uważać, aby w bliskim ich sąsiedztwie nie znajdowały się przedmioty, które mogłyby ulec zniszczeniu lub doprowadzić do uszkodzenia tkaniny.

Specyfika i sposób montażu rolet wolnowiszących sprawia, że ten rodzaj przesłony ma również alternatywne zastosowania. Rolety wolno zwisające doskonale nadają się do zasłaniania nie tylko okiennych wnęk, ale także takich, w których znajdują się np. regały z książkami, dokumentami czy ubraniami. Dobierając odpowiedni kolor rolety, może ona ponadto pełnić funkcję ekranu, na jakim z powodzeniem wyświetlane będę obrazy z projektora.

Rolety wolnowiszące wyposażone są w wielostopniowy system sterowania, który umożliwia komfortową regulację i zatrzymanie jej na dowolnej wysokości. Prostota konstrukcji rolet sprawia, że dobrze komponują się ze stylem minimalistycznym.

Żaluzje drewniane wolnowiszące

Roleta w kasecie – zalety i zastosowanie

Roleta w kasecie z prowadnicami to bardzo uniwersalne rozwiązania w obszarze płynnej regulacji dopływu światła zewnętrznego oraz praktycznej i eleganckiej aranżacji pomieszczenia. Obecność prowadnic przy tego rodzaju roletach – sprawia, że przylegają one do płaszczyzny przeszklenia, umożliwiając wygodne otwieranie czy rozwieranie/uchylanie okna. Ponadto prowadnice zabezpieczają krawędzie tkaniny przed zniszczeniem (deformacja, postrzępienie itp.), dzięki czemu wydłużają żywotność całej rolety. Oprócz tego, ten sposób mocowania powoduje, że roleta nie porusza się pod wpływem wiatru przy otwartym oknie lub w momencie wystąpienia przeciągu.

Rolety w kasecie stanowią efektowny element wyposażenia i aranżacji każdego pomieszczenia. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach, w których na parapetach znajdują się doniczki z kwiatami czy różne dekoracyjne przedmioty. Pomimo, iż na rynku można kupić rolety przykręcane do ramy okiennej, warto zdecydować się na modele umożliwiające montaż bezinwazyjny (specjalne zaczepy do zahaczania na skrzydle). Brak odpowiedniej wprawy przy instalacji rolety i mechaniczna ingerencja w konstrukcję stolarki – może doprowadzić do jej uszkodzenia, utraty parametrów termicznych oraz gwarancji.

Kasety najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego lub z aluminium, są bardzo odporne na różne czynniki oraz proste do utrzymania w czystości. Zwinięty i zabezpieczony w kasecie materiał jest dodatkowo chroniony przed zabrudzeniem oraz niekorzystnym wpływem promieni UV, które mogą spowodować wyblaknięcie tkaniny rolety. Nasza firma Roltis oferuje również rolety z tkaninami o podwyższonej odporności na skutki intensywnego nasłonecznienia i promieniowania ultrafioletowego.

Co ciekawe, osłonami okiennymi, które łączą w sobie zalety rolet kasetowych oraz wolnowiszących – są plisy, bowiem przylegają do szyby, a jednocześnie pozbawione są obudowy.

Rolety wolnowiszące

Rolety w kasetach, rolety wolnowiszące oraz żaluzje – Kraków zaprasza do Roltis!

Roltis to doskonałe miejsce, aby kupić wysokiej jakości przesłony na przeszklenia oraz skorzystać z fachowego doradztwa branżowego. Od 20 lat specjalizujemy się w sprzedaży osłon przeciwsłonecznych dla klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych, można u nas znaleźć każdy typ rolet (w tym rolety zewnętrzne, rolety dzień-noc), żaluzje, moskitiery oraz inne rozwiązania.