Home » Osłony na okna » Rolety » Rolety i osłony na okna dachowe

Rolety i osłony na okna dachowe

Wybierając rolety przeciwsłoneczne, kupujący najczęściej kierują się walorami estetycznymi i aspektami funkcjonalności osłon. Tymczasem, istotny jest również sposób montażu, tym bardziej, jeśli chodzi o okna dachowe. Rolety na poddasze posiadają specjalne rozwiązania w zakresie mocowania, dzięki którym osłony na okna dachowe przylegają równolegle do pochyłej płaszczyzny przeszklenia. Wśród rozwiązań, jakie najlepiej sprawdzają się przy zabezpieczaniu tego typu przeszkleń, warto wymienić np. rolety do okien dachowych z prowadnicami. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów osłon z prowadnicami, dlatego przed zakupem – z pewnością warto zapoznać się ze zróżnicowaną gamą produktową, aby dopasować rolety na okna dachowe do indywidualnych potrzeb i upodobań. Zachęcamy do lektury niniejszego artykułu, która pozwoli Wam zgłębić specyfikę przesłon na przeszklenia dachowe, poznać różne typy osłon oraz wybrać najlepsze rolety na okna połaciowe do Twojego domu lub firmy.

Typy rolet i osłon na okna dachowe

Uniwersalna roleta dachowa nadaje się do wszystkich typów okien połaciowych. Tego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, wyposażone są najczęściej w specjalny mechanizm sprężynowy, który odpowiedzialny jest za odpowiednie naciągnięcie/naprężenie tkaniny, bez względu na kąt nachylenia okna. Ekonomiczniejszą alternatywą jest tzw. roleta do okna dachowego z hakami. W jej przypadku, tkanina zatrzymywana jest w miejscach, gdzie zamontowane zostały do niej haki.

 

Głównym kryterium rodzajowym podziału przeciwsłonecznych osłon na okna dachowe, jest ich rozgraniczenie na rolety wewnętrzne i zewnętrzne. W takim wypadku, rolety różnią się między sobą zarówno sposobem mocowania, funkcjonalnością oraz rodzajem wykorzystanych w procesie produkcji materiałów.

 

Jeśli chodzi o właściwości, to zewnętrzne rolety na okna dachowe poprawiają izolację termiczną , dzięki czemu chronią poddasze przed nadmiernym nagrzaniem w czasie słonecznych dni. Roleta zewnętrzna na okno dachowe spełnia także funkcje ochronne, zabezpieczając przeszklenie m.in. przed gradem, deszczem, śniegiem czy zabrudzeniem na skutek różnych zanieczyszczeń środowiskowych (pyły, liście itp.). Najczęściej, konstrukcja rolet zewnętrznych zbudowana jest z odpornych na niekorzystane warunki atmosferyczne aluminiowych lameli. Tego rodzaju osłony na okna dachowe mogą być sterowane manualnie, ale dostępne są również rolety elektryczne, które regulowane są za pośrednictwem pilota. Nierzadko rolety zewnętrzne okazują się ponadto skutecznym zabezpieczeniem przed wtargnięciem do budynku „amatorów cudzej własności”.

 

Zupełnie inną charakterystyką odznaczają się z kolei rolety wewnętrzne na okna dachowe. Oprócz funkcji związanych z ograniczeniem dostępu światła zewnętrznego, tego typu rolety często stanowią też walor dekoracyjny. Rolety wewnętrzne do okien dachowych posiadają zwykle prowadnice bądź inne mechanizmy napinająco-regulujące (np. sprężynowe), które umożliwiają swobodną pracę osłony pod kątem wraz z zachowaniem jej pełnej funkcjonalności.

 

Wśród najpopularniejszych rozwiązań w tej kategorii osłon dedykowanych do przeszkleń połaciowych, znajdują się m.in. tradycyjne rolety z prowadnicami z opcją rozwijania tkaniny na pożądaną długość. Dużym zainteresowaniem cieszą się także rolety wewnętrzne zaciemniające (ze specjalną powłoką aluminiową), rolety na okna dachowe dzień-noc czy tanie rolety plisowane (plisy), ale okazuje się, że to jeszcze nie wszystkie opcje.

 

Ciekawym produktem są także rolety ARP oraz ARP Z-Wive, które doskonale łączą funkcje ochrony przed nasłonecznieniem z zapewnieniem we wnętrzu optymalnego komfortu cieplnego. Za sprawą bocznych prowadnic, użytkownik ma możliwość zatrzymania rolety w dowolnym położeniu. Materiał rolety ARP skutecznie chroni pomieszczenie przed wnikaniem promieni UV, a szeroka gama kolorów tkanin – pozwala na uzyskanie pożądanej aranżacji wnętrza.

 

Okna dachowe na poddaszu zazwyczaj narażone są na ekspozycję intensywnych promieni słonecznych, dlatego do tego rodzaju przeszkleń świetnie nadają się rolety zaciemniające. Posiadają one tkaniny pokryte warstwą aluminium, specjalnej masy lub materiału albo gumy. Rolety z warstwą aluminium mają dodatkowo zdolność odbijania promieni słonecznych, dzięki czemu rewelacyjnie spisują się w takich wnętrzach, jak sypialnia, pokój dziecięcy czy biuro.

 

Plisy do okien dachowych to komfort płynnej regulacji dopływu światła z zewnątrz, który pozwala na zapewnienie oczekiwanego w danym momencie stopnia prywatności – szczególnie w sąsiedztwie wielokondygnacyjnych budynków. Rolety plisowane na poddasze to gwarancja wysokiej estetyki, oraz wygody użytkowania.

Jak wybrać rolety na okna dachowe?

Zakup rolety na okno dachowe powinien być przemyślany, ponieważ zwykle jest to wybór na wiele lat. Z tego względu, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, dzięki którym osłona przeciwsłoneczna na poddasze będzie nie tylko elegancka, ale także i funkcjonalna, trwała i dopasowana do istniejącej stylizacji przestrzeni.

 

W pierwszej kolejności należy zadbać o ustalenie odpowiedniego wymiaru rolety, bowiem modele gotowe pasują tylko do standardowych rozmiarów okien. Nawet kilka milimetrów różnicy może sprawić, że przesłona okienna straci swoją funkcjonalność oraz walor dekoracyjny, stąd najlepiej zdecydować się zamówić rolety na wymiar. Rolety dachowe pasują zazwyczaj do okien uchylnych, obrotowych, jak i uchylno-obrotowych, jednak koniecznie należy upewnić się, że dana osłona pasować będzie do istniejącego modelu okna na poddaszu.

 

Istotny jest też wybór materiału, z jakie wykonane będą rolety na okna dachowe. Najpopularniejsze są rolety zaciemniające do okna dachowego, które dobrze chronią wnętrze przed penetracją promieni słonecznych, nadmiernym nagrzaniem się pomieszczenia oraz wyblaknięciem tkaniny czy innych elementów wyposażenia wnętrza. Wiele zależy od kąta nachylenia połaci dachowej oraz strony, na jaką wyeksponowane jest okno. Rozwiązaniem kompromisowym może być postawienie na roletę z tkaniną wykonaną z materiału przyciemniającego, który jedynie ogranicza intensywność światła zewnętrznego, tworząc jednocześnie przytulny nastrój.

 

Większym powodzeniem cieszą się również rolety na okna dachowe bez wiercenia, niż modele, które ingerują w konstrukcję/strukturę ramy, mogąc doprowadzić do jej łatwego uszkodzenia. Olbrzymia paleta dostępnych barw – sprawia, że w prosty sposób można dopasować roletę do istniejącej bądź wymarzonej aranżacji.