Home » Osłony na okna » Rolety » Rolety dzień-noc ciągle w modzie

Rolety dzień-noc ciągle w modzie

W obszarze efektowych i funkcjonalnych aranżacji wnętrz, jakie są najbardziej cenione przez użytkowników mieszkań, domów czy powierzchni usługowych, zachodzą nieustanne zmiany. Niewiele jest uniwersalnych rozwiązań i ponadczasowych elementów, które są w stanie skutecznie opierać się upływającemu czasowi i trendom. Przykładem produktu, jaki wykreowany został już wiele lat temu, ale w dalszym ciągu harmonijnie komponuje się z nowymi pomysłami w zakresie stylizacji pomieszczeń – na pewno są rolety dzień-noc.

Unikatowa budowa rolet dzień-noc, oparta na tkaninie charakteryzującej się naprzemiennymi pasami przezierno-zaciemniającymi, to odkrycie, które z pewnością jeszcze długo cieszyć się będzie dużą popularnością. Roleta dzień-noc prezentuje się niezwykle oryginalnie i stwarza szerokie pole dla ciekawych aranżacji. W ramach tej gamy produktowej, na rynku znaleźć można kilka rodzajów rolet dzień-noc, dedykowanych dla różnej wielkości przeszkleń oraz odmiennych sposobów montażu.

 

Stylowe rolety dzień-noc umożliwiają uzyskanie w pomieszczeniu pożądanego stopnia intymności oraz płynną regulację dopływu ilości naturalnego światła słonecznego. Niezależnie od tego, rolety dzień-noc są prawdziwą ozdobą nie tylko okiennej wnęki, ale wpływają na klimat całego wnętrza. Co jeszcze warto wiedzieć o roletach typu dzień-noc? Zapraszamy do lektury artykułu.

Czym charakteryzuje się i jak działa roleta dzień-noc?

Bazowy materiał wykorzystywany do produkcji rolet dzień-noc, cechuje się zastosowaniem dwóch typów tkaniny – transparentnej oraz zaciemniającej. Oba rodzaje tkanin współtworzą efektową i harmonijną oraz regularną kompozycję naprzemiennie ułożonych pasów identycznej wielkości. W przypadku rolety dzień-noc, materiał ten osadzony jest na górnej i dolnej rolce. Mechanizm łańcuszkowy pozwala na komfortowe kontrolowanie ułożenia względem siebie pasów przeziernych i ciemnych, a tym samym – stopnia dopływu promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia.

Ustawienie naprzemienne obu tkanin, pozwala na optymalne rozproszenie naturalnego światła i uzyskanie stonowanego efektu oświetlenia salonu, sypialni lub dziecięcego pokoiku. W celu maksymalnego zasłonięcia przeszklenia i zapewnienia pełnej prywatności, wystarczy nałożenie na siebie pasa przezroczystego i zaciemniającego.

Niezależnie od tego – czy użytkownik zechce, aby w pomieszczeniu zapanowała zupełna ciemność, klimatyczny półmrok albo wnętrze zostało w pełni rozświetlone – roleta dzień-noc sprawdzi się w tej roli doskonale.

Rodzaje rolet dzień noc

Firmy, które od wielu lat oferują rolety i inne systemy przeciwsłonecznych osłon okienno-drzwiowych, dysponują zazwyczaj najszerszym asortymentem produktowym. Z całą pewnością do grupy takich podmiotów należy marka Roltis z Krakowa, gdzie – w ramach rolet dzień-noc – można wybrać optymalną dla docelowej lokalizacji osłonę spośród aż trzech rodzajów produktów. Rodzaje te różnią się między sobą sposobem montażu oraz przeznaczeniem dla konkretnego typu okna.

 

Najpopularniejszym modelem jest klasyczna roleta dzień-noc, którą mocuje się głównie do ściany – bezpośrednio nad wnęką okienną bądź do sufitu. Wolnowisząca roleta dzień-noc doskonale nadaje się do zawieszenia w obszernych i przestronnych wnętrzach, w których zazwyczaj mieszczą się duże okna. Klasyczna wersja rolety dzień-noc sprawdzi się także w sytuacji, kiedy rama okienna/okiennica jest nietypowa i bezinwazyjne zawieszenie osłony byłoby na niej kłopotliwe technicznie.

 

Innym rodzajem jest mini roleta dzień-noc, która wiąże się z nieskomplikowanym montażem na ramie okna – za pośrednictwem specjalnych haczyków bądź przyssawek. Aby utrzymać tkaninę przy szybie, stosuje się dodatkowo system prowadnic żyłkowych, dzięki czemu roleta dzień-noc przylega do niej, nawet, gdy uchylone zostaje skrzydło okna.
Kolejnym typem osłony dzień-noc, jest roleta w kasecie, w której znajduje się zwinięty fragment tkaniny. Takie rozwiązanie sprawia, iż roleta nie jest narażona na zabrudzenia/zakurzenie, jak ma to miejsce w przypadku innych osłon przeciwsłonecznych. Montaż rolety w kasecie typu dzień-noc jest podobny jak przy mini rolecie.

 

 

 

Rolety dzień-noc – klucz do efektownej aranżacji każdego wnętrza

Nowoczesny design, pozwalający na całkowitą rezygnację z firan i zasłon oraz możliwość precyzyjnej kontroli poziomu zaciemnienia wnętrza – to podstawowe atuty rolet dzień-noc. Różnorodna kolorystyka, w jakiej dostępne są rolety dzień-noc, pozwala na stworzenie wymarzonej stylizacji albo idealne wkomponowanie osłony okiennej w istniejący wystrój wnętrza. System dzień-noc to najbardziej efektowna i dekoracyjna ze wszystkich innych osłona przeszklenia, dlatego nie ma już potrzeby stosowania dodatkowego zdobienia w postaci firanek czy zasłon.

 

Rolety dzień-noc umożliwiają uzyskanie klimatycznego wnętrza, świetnie prezentują się zarówno w reprezentacyjnym salonie, kuchni, sypialni, pokoju młodzieżowym oraz w przestrzeni biurowej. Właściwie dobrana i odpowiednio zamontowana – estetyczna i efektowna roleta dzień-noc – od razu koncentruje na sobie uwagę oraz przykuwa wzrok. Roleta dzień-noc równie ciekawie i oryginalnie wygląda też z zewnątrz budynku. Prosty i sprawny mechanizm zwijania rolety bądź czasowego demontażu całej osłony, umożliwia łatwe umycie przeszklenia. Funkcjonalność rolety zależy także od precyzyjnego obmiaru/dopasowania do okna oraz starannego i stabilnego zamocowania.

Jak dbać o rolety typu dzień-noc?

Każda osłona okienna, w tym również rolety, narażone są na zabrudzenia w postaci kurzu oraz wnikających do mieszkań zanieczyszczeń środowiskowych (smog, sadza, pozostałości po owadach itp.). Aby cieszyć się funkcjonalnością, a przede wszystkim estetyką rolet dzień-noc, należy je regularnie czyścić. Co prawda, materiały, z jakich wykonywane są rolety dzień-noc są impregnowane, jednak nie da się w pełni zabezpieczyć ich przed zabrudzeniem.

 

W zależności od rodzaju i skali pobrudzenia tkaniny z rolety dzień-noc, istnieje kilka sposobów na bezpieczne oczyszczenie. W przypadku braku plam, które wniknęłyby w strukturę materiału, a jedynie powierzchownych zanieczyszczeń, jak np. kurz czy pyłki – zalecane jest odkurzenie rolety. Najlepiej wykorzystać do tego specjalną końcówkę, przeznaczoną do odkurzania powierzchni meblowych oraz ustawić moc urządzenia na minimalny możliwy poziom. W momencie powstania trwałego zabrudzenia, w pierwszej kolejności warto użyć delikatnie zwilżonej miękkiej szmatki lub gąbki i przetrzeć newralgiczne miejsce. Ważne, żeby przed zastosowaniem ściereczki – odkurzyć roletę „na sucho”, ponieważ nieopatrznie można rozmazać na jej powierzchni np. sadzę.

 

Jeżeli osłona ma poważniejsze plamy, np. z tłuszczu, dopuszczalna jest też „kąpiel” rolety dzień-noc. Woda używana do czyszczenia rolety nie może być zbyt gorąca, a posiadać co najwyżej letnią temperaturę. Do ostrożnego i mało energicznego prania ręcznego, optymalnie jest użyć delikatnego środka piorącego, np. odrobiny płynu do płukania, który należy dokładnie rozpuścić w wodzie. Po namoczeniu i lekkim przetarciu powierzchni tkaniny ściereczką, roletę należy spłukać delikatnym strumieniem wody spod prysznica.

 

Regularne czyszczenie rolety dzień-noc – pozwoli długo cieszyć się jej nieskazitelnym i efektownym wyglądem. Z racji delikatnej konstrukcji osłony, wszelkie czynności w zakresie pielęgnacji, trzeba przeprowadzać z wyczuciem i należytą uwagą.