Home » Osłony na okna » Plisy w oknach, czyli udane połączenie rolety i żaluzji

Plisy w oknach, czyli udane połączenie rolety i żaluzji

Pomimo, iż większość osób uwielbia słoneczna pogodę i ciepło, to istnieje szereg okoliczności, w których ich nadmiar może być uciążliwy bądź problematyczny, szczególnie w przestrzeniach zamkniętych. Na szczęście, branża oferująca przesłony przeciwsłoneczne, zapewnia różne rozwiązania, dzięki którym użytkownicy pomieszczeń mieszkalnych oraz użytkowych, mogą swobodnie regulować poziom nasłonecznienia wnętrza. Jednym z powszechnych i cieszących się niegasnącym zainteresowaniem produktów – są żaluzje plisowane, czyli popularne plisy

 

Plisy okienne to rodzaj osłony przeciwsłonecznej, łączącej w sobie najlepsze cechy rolet oraz żaluzji, ale również pewne drobne niedoskonałości towarzyszące tym rozwiązaniom. Żaluzje plisowane to popularna i bardzo ekonomiczna forma zabezpieczenia wnętrza przed uciążliwą penetracją promieni słonecznych. Oprócz swej podstawowej funkcji, plisy pozwalają na estetyczną dekorację przestrzeni okiennej, bowiem świetnie komponują się też z firankami oraz zasłonkami.

 

Prostota i skuteczność tego rozwiązania – sprawia, że plisy są ponadczasowe i łatwo jest dopasować je do istniejącej bądź pożądanej aranżacji każdego wnętrza. Niewątpliwą ich zaletą jest możliwość zasłonięcia przy ich udziale dowolnego fragmentu przeszklenia. Na rynku można także spotkać żaluzje plisowane, wykonane na bazie materiałów całkowicie transparentnych, z funkcją termoizolacji lub odbijania promieni słonecznych. Co jeszcze warto wiedzieć o plisach?

Czym charakteryzują się plisy okienne?

Plisy, zwane również jako żaluzje plisowane, przypominają swoją formą rozwijającą się harmonijkę. Ich specyficzna budowa pozwala na zaprojektowanie osłony przeciwsłonecznej – nawet dla najbardziej nietypowego kształtu okna. Co interesujące, plisy doskonale sprawdzają się też w przypadku zabezpieczenia okien na poddaszach, osadzonych pod skosem, a nawet świetlików dachowych – umieszczonych równolegle do podłogi.

 

Głównym elementem wyróżniającym plisy okienne – jest to, że nie są one mocowane na stałe ani od góry, ani od dołu okiennej ramy. Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe jest swobodne zmienianie ich długości (rozwijania/zwijania), a także położenia w pionie. Jest to niewątpliwie olbrzymia zaleta żaluzji plisowanych, która umożliwia przesłonięcie dowolnego fragmentu przeszklenia – w zależności od przemieszczającego się słońca. Plisy są również bardzo funkcjonalne w przypadku zabezpieczenia wnętrza pomieszczeń znajdujących się na parterze – przed wścibskimi spojrzeniami postronnych osób z zewnątrz czy widokiem ulicznego zgiełku. Wystarczy jedynie zsunąć dolną krawędź żaluzji plisowanej do najniższego poziomu, a górną – osadzić np. w połowie wysokości przeszklenia. Plisy mogą stanowić funkcjonalną i dekoracyjną aranżację  praktycznie każdego pomieszczenia – salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, a nawet kuchni, gdzie pełnią rolę tzw. zazdrostki. Prawidłowo zamontowane żaluzje plisowane – w żadnym razie nie ograniczają swobody otwierania skrzydła okna/drzwi. 

 

Wszechstronne plisy okienne

Specyfika technologii budowy, produkcji i funkcjonowania plis okiennych, stwarza dla nich szerokie spektrum zastosowania. Oprócz osłony dla tradycyjnych przeszkleń w oknach czy np. drzwiach balkonowych, żaluzje plisowane często spotkać można w stolarce dachowej, niezależnie od kąta nachylenia połaci. Plisy są też najlepszym rozwiązaniem dla ochrony wnętrza przed intensywnym nasłonecznieniem oraz widokiem z zewnątrz – przy oknach o niestandardowych kształtach, jak np. (pół)okrągłych, trójkątnych, rombowych albo w postaci innych wielokątów foremnych. Dzięki plisom, w prosty sposób można osiągnąć pożądany komfort w zakresie intymności, ograniczenia dopływu promieni słonecznych, zaciemnienia, a nawet temperatury – bez konieczności całkowitego zasłaniania przeszklenia. W przypadku skomplikowanych kształtów przeszklenia (np. trapezu) bądź okna dzielonego dodatkowym profilem, najczęściej stosuje się dwie niezależne plisy.

 

Funkcjonalne i estetyczne tkaniny wykorzystywane w żaluzjach plisowanych – zastosowanie 

Kolejną zaletą żaluzji plisowanych, jest możliwość zastosowania w nich tkanin o zróżnicowanym spektrum parametrów, dzięki czemu mogą one pełnić dodatkowe funkcje. W dobrze zaopatrzonych sklepach można znaleźć duży wybór materiałów, z jakich wykonuje się idealnie dopasowane do danego okna plisy. Przykładem firmy dysponującej olbrzymim asortymentem produktów oraz materiałów wykorzystywanych do wytwarzania plis okiennych, jest Roltis z Krakowa. Firma Roltis funkcjonuje na rynku z powodzeniem od kilkunastu lat, śledzi trendy i branżowe nowinki, dlatego można tam zaopatrzyć się m. in. w plisy dopasowane do oczekiwań każdego klienta.

 

Wśród dostępnych materiałów, można wybrać zarówno tkaniny delikatne, jak też bardziej specjalistyczne. Wszystkie tkaniny dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej (RAL), przez co nie jest problemem harmonijne zgranie plis okiennych z istniejącą albo oczekiwaną stylizacją pomieszczenia. Subtelne materiały o jasnych barwach, pozwalają na ograniczenie widoku z zewnątrz oraz umożliwiają rozproszenie promieni słonecznych. Żaluzje plisowane wykonane z nieco grubszych tkanin, mogą spełniać funkcję zasłon. Niemal całkowicie przyciemniają one wnętrze oraz ograniczają możliwość zaglądnięcia do środka z zewnętrznego otoczenia budynku. Taka tkanina doskonale nada się także do pomieszczeń zlokalizowanych od strony południowej oraz zachodniej, jakie narażone są na intensywną ekspozycję promieni słonecznych. Z kolei, aby całkiem odciąć dopływ naturalnego światła, warto zastosować plisy na bazie tzw. materiału blackout. Tego typu rozwiązanie z pewnością zadowoli amatorów popołudniowej sjesty i drzemki.

 

 

Estetyczne i delikatne plisy – świetnie komponują się z innymi elementami dekoracji w przestrzeni okiennej, w tym m. in. z oryginalnie upiętymi firanami czy zasłonkami. Połączenia takie zawsze nadają wnętrzu dodatkowego klimatu i przytulności. W pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu minimalistycznym, żaluzje plisowane będą wystarczającą ozdobą wnęki okiennej. Plisy sprawdzą się też jako zasłona w różnych konstrukcjach, opartych na systemach przeszkleń. Żaluzje plisowane montuje się m. in. w ogrodach zimowych lub na szklanych ściankach działowych, tworzących strefę do pracy/konferencji. 

 

Co ciekawe, na rynku dostępne są też plisy wykonane z tkaniny antyrefleksyjnej, której zewnętrza powierzchnia pokryta jest z reguły cienką warstwą aluminium. Takie rozwiązanie sprawia, że promienie słońca są odbijane, przez co w czasie upalnych dni plisy nie nagrzewają się, a ciepło nie przenika do środka pomieszczenia. W sezonie jesienno-zimowym natomiast, dodatkowa warstwa zabezpiecza przed ubytkiem ciepła i wychładzaniem się mieszkania.

 

Bogata gama kolorów, ułatwia również kreowanie wyrazistych zestawień, kontrastujących z istniejącą aranżacją bądź wprowadzenie ciekawego, barwnego akcentu. Większość żaluzji ma jednobarwną i jednolitą strukturę, jednak niektóre modele plis okiennych posiadają dodatkowe zdobienia oraz motywy graficzne.

W jaki sposób można bezpiecznie czyścić plisy?

Podczas gruntownego sprzątania mieszkania czy biura, nie sposób jest przejść obojętnie obok potrzeby oczyszczenia też różnych okiennych osłon przeciwsłonecznych, w tym żaluzji plisowanych. Częste użytkowanie rolet niesie potencjalne ryzyko ich poplamienia, a niezależnie od tego – na żaluzjach zawsze osiada kurz. Tendencja ta może zostać ograniczona, w momencie, kiedy zastosowane zostaną plisy z tkaniny antystatycznej. Wiele osób unika czyszczenia plis z obawy przed pogłębieniem zabrudzenia bądź trwałym uszkodzeniem delikatnej struktury żaluzji. Okazuje się jednak, że stosowanie się do powszechnie przyjętych zasad pielęgnacji i mycia plis okiennych, pozwala na ich łatwe oczyszczenie. Jak sprawić, by plisy wyglądały jak nowe nawet po wielu latach?
 

Żaluzji plisowanych pod żadnych pozorem nie należy prać w pralce, jednak można zafundować im oczyszczającą kąpiel. W tym celu należy napełnić wannę lub brodzik kabiny prysznicowej chłodną wodą z niewielkim dodatkiem delikatnego detergentu (np. płynu do płukania tkanin). Po dokładnym wymieszaniu i rozpuszczeniu środka chemicznego, należy zanurzyć rozłożone plisy, pamiętając, aby lustro wody w całości przykryło wszystkie fragmenty żaluzji (inaczej mogą utrwalić się zacieki). W trakcie ok. 15-minutowej kąpieli, warto delikatnie poruszać plisą, aby woda spenetrowała wszystkie zakamarki, a następnie spłukać tkaninę z detergentu pod prysznicem (lekki strumień, żeby nie zdeformować materiału). Podczas procesu wysychania, który trwa zwykle kilkanaście godzin, osłona powinna być złożona, ponieważ w przeciwnym wypadku – mogłaby ona ulec odkształceniu. Po całkowitym naturalnym osuszeniu żaluzji plisowanej (nie używać urządzeń grzejnych ani sztucznego nadmuchu), można ją swobodnie rozwinąć i na powrót zawiesić na oknie.

 

W przypadku mniejszej skali zabrudzeń i ilości kurzu, do czyszczenia można alternatywnie zastosować zwilżoną ściereczkę. Najmniej ingerencyjnym sposobem oczyszczenia plis okiennych jest technika „na sucho”, z wykorzystaniem końcówki do odkurzacza, dedykowanej do oczyszczania mebli z kurzu (szczotka z miękkim włosiem).

Czy żaluzje plisowane mają jakieś wady?

Plisy okienne mają zdecydowanie więcej zalet, niż wad, jednak świadomość pewnych słabości, cechujących żaluzje plisowane, pozwoli uniknąć uszkodzenia i przedłużyć ich żywotność. Aby dłużej cieszyć się widokiem estetycznych i efektownych plis, warto, żeby żaluzja dosyć często pracowała. Pozostawienie rozłożonej plisy w jednej pozycji na dłuższy czas, może sprawić, że charakterystyczna i miarowa harmonijka – może zacząć się odkształcać (efekt ciążenia). 

 

W momencie montażu plis na listwach przyszybowych, a więc w przeważającej liczbie przypadków – tkanina praktycznie styla się z przeszkleniem. Jeśli dojdzie do zjawiska skraplania się wody na szybie, to materiał żaluzji plisowanej może ulec zniszczeniu. Ten sam problem dotyczy plis zamocowanych w przestrzeni łazienkowej czy kuchennej, gdzie nadmiar pary wodnej również bywa szkodliwy dla tego typu osłony. Receptą na uniknięcie problemu, jest zamówienie żaluzji plisowanych wykonanych z materiału odpornego na wilgoć.