Home » Rolety » Nowoczesne rolety okienne

Nowoczesne rolety okienne

Najczęściej o udanej aranżacji wnętrza decydują detale oraz pojedyncze elementy dekoracyjne, które stanowią idealne dopełnienie wykończenia i wyposażenia pomieszczenia. Kolorowe poduszki, doniczkowe kwiaty, obrazy, bibeloty na meblowych półkach, a także rolety okienne. Dostępne dzisiaj na rynku różne typy rolet oraz rodzaje materiałów, z jakich zostały wykonane – sprawiają, że pełnią one nie tylko funkcję ochrony przed słońcem, ale są ważną częścią spójnej stylizacji salonu, kuchni czy sypialni. Jakie są najpopularniejsze rodzaje rolet okiennych? Które parametry decydują o ich funkcjonalności oraz jakie możliwości efektownych aranżacji wnętrza stwarzają nowoczesne rolety tkaninowe?

Dlaczego rolety okienne są istotnym elementem wykończenia wnętrza?

Przestrzeń okienna do wyjątkowa strefa, bowiem z reguły na tym właśnie elemencie wnętrza najczęściej koncentruje się wzrok – bezpośrednio po wejściu do pomieszczenia. Powoli do lamusa odchodzą tradycyjne aranżacje oparte na firanach oraz zasłonach, a ich miejsce zajmują rozwiązania na bazie rolet okiennych. Niewątpliwą zaletą i cechą charakteryzującą nowoczesne rolety, jest połączenie w tym produkcie walorów użytkowych z wysokim poziomem estetyki.

 

Olbrzymie zróżnicowanie rodzajowe rolet oraz bogata kolorystyka stosowanych do ich produkcji tkanin – pozwala zawsze znaleźć optymalne rozwiązanie. Różne typy i parametry tkanin – to z kolei gwarancja uzyskania pożądanego stopnia zaciemnienia pomieszczenia. Szeroki wachlarz produktów stwarza możliwość wkomponowania rolety do każdej wnęki okiennej oraz przesłonięcia niestandardowego nawet przeszklenia. Oferowane na rynku rolety okienne z łatwością można  też dopasować do każdego stylu wnętrza, a dostępne tonacje – pomagają kolorystycznie ujednolicić wnętrze bądź zastosować ciekawy kontrast.

 

Rolety klasyczne czy rolety w kasecie – co wybrać?

W ramach klasycznych rozwiązań dedykowanych do zasłaniania niewielkiej powierzchni przeszkleń, świetnie sprawdza się roleta MINI, którą montuje się wkrętami bezpośrednio do profilu okiennego (dokładniej – do listew przyszybowych). Roleta MINI wyposażona jest w boczne żyłki napinające i prowadzące, dzięki czemu nadaje się także do montażu na oknach osadzonych pod skosem.

 

Do zasłonięcia okna o standardowej wielkości, doskonała będzie niedroga roleta tradycyjna, którą mocuje się do ściany, sufitu albo wewnątrz wnęki okiennej. Opuszczanie i podnoszenie rolety odbywa się przy pomocy klasycznego łańcuszka, mechanizmu sprężynowego, a nawet możliwe jest sterowanie za pośrednictwem pilota lub specjalnego przycisku. Takie automatyczne sterowanie idealnie sprawdza się w przypadku trudno dostępnych przeszkleń, np. położonych na dużej wysokości w salach konferencyjnych czy w aulach.

 

Alternatywą dla klasycznych rolet, są rolety w kasecie, w których rolka z nawiniętą tkaniną – jest całkowicie niewidoczna. Estetyczna kaseta aluminiowa ma przede wszystkim za zadanie chronić tkaninę przed zabrudzeniami, stanowiąc jednocześnie element mocujący. Roleta kasetowa może być zamontowana za pomocą niewielkich wkrętów do listwy przyszybowej bądź naklejana do górnego profilu/ramy okna. Profesjonalne rolety kasetowe posiadają zintegrowany mechanizm samohamujący, który coraz częściej zastępuje mało komfortową konieczność wpinania łańcuszka w boczny zaczep.

 

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj rolet ostatecznie zdecyduje się klient, może on wybrać dowolny typ tkaniny. Renomowani sprzedawcy oferują szerokie spektrum kolorowych tkanin roletowych o zróżnicowanych parametrach – od materiałów całkowicie zaciemniających, poprzez półprzepuszczalne – aż po subtelne, przezierne – niemal firankowe tekstylia.

 

Plisy w oknach – efekt zaklęty w prostocie

Okienne plisy to proste, a zarazem bardzo ciekawe rozwiązanie na przesłonięcie przeszklenia, łączące w sobie najlepsze cechy rolet i żaluzji. Harmonijkowa struktura plisowanej tkaniny prezentuje się w oknie niezwykle efektownie, a po zwinięciu nie zajmuje dużej przestrzeni. Innowacyjne sposoby mocowania plisy umożliwiają jej montaż na każdym typie okna, również o ukośnej charakterystyce zabudowy. Plisy pozwalają na zasłanianie całości przeszklenia bądź dowolnego fragmentu szyby oraz swobodną regulację – w zależności od kierunku i stopnia nasłonecznienia, a także indywidualnych preferencji.

 

Praktyczne i efektowne rolety dzień-noc, czyli zabawa światłem

Ostatnio prawdziwą furorę robi roleta dzień-noc, czyli specjalna przesłona bazująca na tkaninie wykonanej z naprzemiennych pasów zaciemniających i ażurowych. To unikalne i efektowne rozwiązanie przykuwa wzrok, ale przede wszystkim oferuje możliwość idealnego wyregulowania dopływu światła słonecznego przy zachowaniu pożądanego stopnia intymności. Co ciekawe, tkanina dzień-noc może zostać zaadaptowana do wszystkich rodzajów rolet (wersji MINI, tradycyjnych, kasetowych).