Home » Moskitiery » Moskitiery – subtelne i funkcjonalne osłony okienne

Moskitiery – subtelne i funkcjonalne osłony okienne

Funkcjonalne moskitiery do okien i drzwi balkonowych, to istotny element wyposażenia w każdym nowoczesnym domu. Wietrzenie to nieodzowny warunek utrzymywania w mieszkaniu optymalnego dla domowników mikroklimatu, a także skuteczne działanie profilaktyczne na rzecz walki z wirusami czy bakteriami. Regularne otwierania okien sprzyja także poprawnej cyrkulacji powietrza i zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń. Niestety, wzmożona aktywność natrętnych owadów oraz obecność w powietrzu różnych zanieczyszczeń środowiskowych – sprawia, że okna otwieramy rzadziej, niż wymaga tego troska o zdrowie oraz komfortowe warunki mieszkania. Inaczej sprawa wygląda w sytuacji, kiedy stolarka okienna i drzwiowa wyposażona została w profesjonalne moskitiery – takie jak te z naszego katalogu.

 

Na rynku  dostępnych jest mnóstwo rodzajów moskitier, różniących się między sobą parametrami oraz sposobem montażu. Najlepsze firmy działające w branży różnego typu osłon dedykowanych dla stolarki, oferują ponadto szczelne i efektywne moskitiery wielkopowierzchniowe. Dobrej klasy moskitiery są praktycznie niezauważalne i nie ingerują w estetykę okna czy drzwi. Jakie propozycje, systemy i modele mają producenci osłon zapobiegających wtargnięciu do wnętrza owadów, ptaków, ale również zanieczyszczeń w postaci liści czy np. babiego lata?

Czym dokładnie są moskitiery?

Można stwierdzić, że moskitiera to specjalistyczne zabezpieczenie zewnętrznych otworów okiennych i drzwiowych przed owadami. W rzeczywistości, profesjonalne moskitiery, chronią wnętrze mieszkania, firmy czy pomieszczeń gospodarczych – nie tylko przed natrętnymi muchami oraz komarami, ale również przed niektórymi zanieczyszczeniami. Konstrukcja moskitiery zwyczajowo składa się z siatki o bardzo drobnych oczkach – rozpostartej na ramie wykonanej z lekkich profili metalowych lub z tworzywa. Siatka do moskitier wykonana jest najczęściej z wytrzymałego włókna szklanego, które może być powleczone dodatkowo warstwą PCV. Profesjonalnie dobrana moskitiera nie ogranicza widoczności ani też nie stanowi bariery dla swobodnej cyrkulacji powietrza.

Przed czym dokładnie chroni dobra moskitiera?

Funkcjonalność danego modelu moskitiery w dużej mierze zależy od wielkości otworów w siatce. Standardowe moskitiery chronią skutecznie wnętrze przed wtargnięciem much, pszczół, os, komarów, motyli, trzmieli oraz zbłąkanych ptaków. Tradycyjna moskitiera to również dobra bariera przeciwko większości mrówek, jednak nie wszystkich gatunków, jakie „lubią” spacerować po elewacji budynku. Nie wszystkie moskitiery chronią także pomieszczenie przed drobnymi muszkami owocówkami. Warto ponadto zwrócić uwagę, że skuteczność moskitiery zdeterminowana jest również precyzją jej wykonania oraz szczelnego i trwałego zamocowania.

Moskitiery stanowią też efektywne zabezpieczenie przed niektórymi zanieczyszczeniami środowiskowymi i różnymi drobnymi elementami unoszącymi się w powietrzu. Praktycznie każda moskitiera zapobiega przedostaniu się do środka pomieszczenia liści oraz fragmentów innych roślin. Na siatce moskitiery zatrzyma się także babie lato, które bywa prawdziwą zmorą wietrzonych we wrześniu mieszkań. Moskitiera radzi sobie również z przechwytywaniem większości unoszących się na wietrze pyłków drzew i roślin. W lokalizacjach, gdzie często spotyka się jeszcze tradycyjne piece bądź w pobliżu ogródków działkowych, w powietrzu mogą unosić się także sadze oraz fragmenty nielegalnie wypalanych liści czy traw. Zdecydowana większość tego rodzaju niepożądanych elementów – osadzi się na siatce moskitiery i nie zanieczyści wnętrza.

Kto powinien zdecydować się na moskitiery?

Moskitiery to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej lokalizacji, może za wyjątkiem skutej lodem oraz zubożonej pod względem flory i fauny Arktyki. W Polsce bytuje olbrzymia liczba owadów, mamy mnóstwo terenów zielonych i przestarzałych technologii grzewczych, emitujących różne pyły i zanieczyszczenia (np. sadze). Wszystko to okoliczności przemawiające za potrzebą zamontowania w stolarce zewnętrznej funkcjonalnych i szczelnych moskitier.

 

Owady, które wtargną w bezpośrednią przestrzeń życia człowieka, jaką jest mieszkanie, nie tylko potrafią być natrętne i uciążliwe, ale także niebezpieczne (mogą roznosić zarazki). Pszczoły i osy stanowią z kolei realne zagrożenie, przyczyniając się do bolesnych użądleń i ukąszeń, a w przypadku osób uczulonych mogą powodować poważne problemy dla zdrowia. Owady te są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, przede wszystkim podczas spożywania posiłków czy picia słodkich napojów, jeśli znajdą się w ich obrębie. Osobna grupę uciążliwych owadów, które najczęściej bytują w porze wieczorno-nocnej – są m. in. ćmy i komary. Aby uniknąć „walki” z nieproszonymi gośćmi, którzy dostaną się do wnętrza podczas wietrzenia mieszkania po zachodzie słońca, wystarczy wyposażyć okna oraz drzwi balkonowe/tarasowe w moskitiery. W ostatnich latach widać też wzmożoną aktywność niezwykle groźnych kleszczy, które mogą wywołać boreliozę. Co prawda, kleszcze nie potrafią fruwać, jednak najniższe kondygnacje domów narażone są na odwiedziny tego pajęczaka, dla których moskitiera jest barierą nie do przejścia.

 

Najbardziej narażeni na uciążliwą obecność owadów – są właściciele nieruchomości zlokalizowanych w pobliżu lasów, łąk i pól, ogrodów, parków, a także sztucznych i naturalnych zbiorników/cieków wodnych (np. stawów, rzek czy jezior). Duże nagromadzenie drzew i innej roślinności – to również ryzyko dostania się do przestrzeni mieszkalnej pyłków, które mogą doprowadzić do nasilenia stanów alergicznych u osób na nie uczulonych. W sezonie grzewczym często zdarza się też, że w powietrzu unosi się sadza, która – przy otwartym oknie – osadza się na siatce moskitiery i nie pobrudzi sofy, firanek albo wykładziny dywanowej. Niedocenianą korzyścią z posiadania moskitiery na oknie – jest także możliwość swobodnego przewietrzenia wnętrza, nawet wówczas, kiedy w mieszkaniu znajdują się różne zwierzęta, jak np. kot, papugi czy pies. Profesjonalne moskitiery przydadzą się więc w wielu sytuacjach i okolicznościach, a istotnym argumentem przemawiającym za nimi – jest również stosunkowo niewielka cena.

 

Moskitiera ramkowa, czyli szczelna i ekonomiczna bariera

Podstawowym typem osłony wnętrza mieszkania przed insektami i przenikaniem innych niepożądanych elementów do pomieszczenia – jest moskitiera ramkowa. Jest to najbardziej popularny rodzaj moskitiery i zarazem ekonomiczne rozwiązanie w zakresie zabezpieczenia wnętrza przed owadami. Moskitiera ramkowa wykonywana jest z wytrzymałych profili aluminiowych bądź z tworzywa sztucznego (PVC). Ramka moskitiery może być pomalowana proszkowo na dowolny kolor z palety RAL.

 

Konstruuje się ją zawsze na konkretny wymiar, a problemem nie jest nawet niestandardowy kształt stolarki okiennej (np. wielokąty, trójkąty, trapezy, romby, okręgi itd.). Moskitierę ramkową montuje się na stałej części ramy stolarki i umożliwia ona na pełne oraz swobodne otwarcie skrzydła. Mocowanie jest całkowicie bezinwazyjne, ponieważ moskitiera trzyma się na specjalnych obrotowych uchwytach, które pozwalają na szybki oraz prosty montaż, jak i demontaż. Moskitierę ramkową można w zdejmować w dowolnym momencie i oczyścić z zabrudzeń i zanieczyszczeń środowiskowych, jakie osiadły na siatce z włókna węglowego. Najwygodniej jest wstawić moskitierę do wanny lub brodzika (warto postawić ją np. na ręczniku, aby uniknąć zarysowania) i spłukać strumieniem wody z prysznica. Jeżeli sytuacja tego wymaga, można wcześniej przeczyścić moskitierę szmatką z odrobiną detergentu, np. płynu do naczyń. Po osuszeniu, w kilka chwil można ponownie zamontować moskitierę albo zabezpieczyć np. folią i przechować do kolejnego sezonu.

Moskitiera drzwiowa – funkcjonalna opcja dla posiadaczy balonu i/lub tarasu

Moskitiera na drzwi przeznaczona jest zwykle do montażu na wyjściu na balkon lub taras, ale równie dobrze sprawdzi się też w drzwiach na parterze, prowadzących np. do ogrodu. Ten rodzaj moskitiery wykonywany jest z nieco grubszych, wzmocnionych profilów – ze względu na większą powierzchnię, niż mają osłony okienne. Moskitiera ta wyposażona jest w zawiasy, dzięki czemu montuje się ją jako niezależne skrzydło drzwiowe.

 

Rama osłony jest odporna na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych – jej sztywna i stabilna konstrukcja nie ulegnie odkształceniu nawet przy dużych wahaniach temperatury. Siatka z włókna szklanego, powlekana dodatkowo warstwą PCV – jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, w tym na rozciągnięcia, deformację czy przedarcia. Wszystkie elementy mocujące są uniwersalne i pasują do większości stolarki. Dzięki specjalnemu układowi magnesów, moskitiera idealnie dolega do ramy stolarki, stanowiąc szczelną barierę dla insektów.

Moskitiery plisowane do zabezpieczenia wielkopowierzchniowych otworów oraz moskitiery rolowane

Moskitiera plisowana to produkt dedykowany do zabezpieczenia zarówno wielkopowierzchniowych drzwi tarasowych, bram magazynowych, altanek, ogrodów zimowych i różnych konstrukcji z systemem przeszkleń przesuwnych. Na rynku można znaleźć moskitiery plisowane, które składają się w poziomie lub pionie. Ze względu na możliwość łączenia ze sobą kilku segmentów, bez problemu można zasłonić przestrzenie o szerokości nawet 8 m. Siatka moskitiery plisowanej chowa się w szynie prowadzącej, przez co po zwinięciu – nie zajmuje dużo miejsca.

 

Ostatnim typem siatkowej ochrony pomieszczenia przed natrętnymi owadami, jest moskitiera rolowana. Zasada działania tej moskitiery jest zbliżona do technologii wykorzystywanej w klasycznych roletach tekstylnych, w tym w modelach kasetowych. Mechanizm zwijania moskitiery funkcjonuje w oparciu o sprężynę napędzającą.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze moskitiery?

W przypadku chęci nabycia funkcjonalnej moskitiery, która będzie spełniała swoje zadania przez wiele lat, warto stawiać na sprawdzone rozwiązania oferowane przez renomowane firmy. Jednym z takich podmiotów jest małopolska firma Roltis. Kraków to główny obszar biznesowej aktywności przedsiębiorstwa Roltis, jednak firma ma na swoim koncie mnóstwo udanych realizacji na terenie całego kraju. Moskitiery to tylko jedna z kilkunastu grup produktowych, jakie znajdują się w asortymencie krakowskiej firmy.

 

Roltis oferuje kompleksowe rozwiązania w obszarze różnego typu osłon okiennych i drzwiowych. Wysoki standard usług świadczonych przez Roltis, związany jest nie tylko doskonałą jakością produktów, ale także wsparciem w zakresie montażu czy serwisu. Funkcjonalność i skuteczność działania moskitier sygnowanych marką Roltis, wiąże się z zastosowaniem najwyższej klasy materiałów, precyzją wykonania na wymiar oraz profesjonalnym i trwałym zamocowaniem.