Żaluzje i rolety to obecnie powszechny element wyposażenia wnętrz i prawdziwie wielozadaniowy produkt. Oprócz funkcji związanej z regulowaniem intensywności nasłonecznienia danego pomieszczenia, przesłony okienne stanowią również istotny element dekoracji salonu, sypialni, dziecięcego pokoju, a nawet kuchni czy łazienki. Aby rolety i żaluzje skutecznie wywiązywały się ze swojej roli oraz były efektowną ozdobą wnętrza, warto zaznajomić się ze specyfiką konkretnego rodzaju osłony na okno oraz wziąć pod uwagę szereg różnych czynników i uwarunkowań.
Na rynku można znaleźć mnóstwo ciekawych propozycji w zakresie rolet/żaluzji, jednak może się okazać, że nie wszystkie z nich nadają się do bezproblemowego montażu. Bardzo często możliwości i uwarunkowania techniczne determinują wybór konkretnej żaluzji/rolety, ale ważny jest także sposób użytkowania czy pożądana funkcjonalność. O czym dokładnie należy pamiętać, żeby cieszyć się nieskazitelną estetyką i trwałością przesłony przez wiele lat i co warto wiedzieć przed zakupem konkretnego modelu żaluzji/rolety?
Montaż żaluzji i rolet
W zakresie montażu przesłony okiennej, istnieje kilka sposobów zamocowania wewnętrznej rolety bądź żaluzji przeciwsłonecznej. Bardzo często modele posiadają możliwość bezinwazyjnego zawieszenia na skrzydle stolarki okiennej/drzwiowej. Jedną z rzadziej spotykanych metod montażu żaluzji/rolet w pomieszczeniu jest mocowanie ich do sufitu lub ściany – po bokach otworu okiennego lub bezpośrednio nad wnęką.
Żaluzje mocowane do powierzchni sufitu albo do ściany nad wnęką – zawsze optycznie powiększają okno, dzięki czemu prezentują się niezwykle efektownie. Jeżeli komuś nie zależy na osiągnięciu takiego wrażenia, to wystarczy zdecydować się na roletę bądź żaluzję w ciemniejszej tonacji kolorystycznej.
W sytuacji, kiedy żaluzja czy roleta zawieszona zostanie bezpośrednio nad wnęką, w której umieszczone są drzwi balkonowe/tarasowe, to należy wziąć pod uwagę fakt, że przesłonę trzeba będzie podciągać do góry przy każdym wyjściu na zewnątrz. O ile osłony wykonane z tkaniny są zazwyczaj bardzo lekkie, to np. żaluzje drewniane albo żaluzje bambusowe mogą być w tym przypadku pewnym utrudnieniem, szczególnie dla małych dzieci.
Istotną kwestią jest również to – jak szeroka jest wnęka okienna, która ma zostać zasłonięta roletą albo żaluzją. W przypadku większego rozmiaru przeszklenia, warto rozważyć montaż innych osłon przeciwsłonecznych, niż tradycyjne rolety tkaninowe. Inną, ale równie często wybieraną opcją są sztywne przesłony okienne, takie jak np. żaluzje z bambusa czy żaluzje z drewna. Innym rozwiązaniem może być m. in. zamontowanie obok siebie 2-3 niezależnych żaluzji/rolet, jednak istotny jest tutaj precyzyjny montaż, aby zachować odpowiednią estetykę. W przypadku zdecydowania się na szeregowy montaż kilku rolet czy żaluzji w jednej linii – należy liczyć się także z tym, że prawdopodobnie widoczny będzie niewielki prześwit na łączeniach. Problem ten najbardziej uwidoczni się przy roletach kasetowych i może sprawić, że nie uda się całkowicie zabezpieczyć wnętrza przed penetracją promieni słonecznych.
W momencie, gdy wyjście na taras lub balkon składa się z więcej, niż jednej pary drzwi, najoptymalniejszym rozwiązaniem będzie zakupienie żaluzji na każde skrzydło z osobna. Wariant rozdziału osłony na każde przeszklenie – sprawi również, że swobodne wyjście na balkon możliwe będzie bez konieczności rolowania pozostałych przesłon, zamocowanych na przyległej stolarce. Opcja ta będzie idealna – zarówno w przypadku drugich drzwi, jak i połączonych w wyjściem okien.
Mocowanie rolety czy żaluzji do ramy okna
W ramach dostępnych sposobów montażu rolet i żaluzji bezpośrednio na okiennej bądź drzwiowej ramie, można rozważyć mocowanie bezinwazyjne. W przypadku tego typu mocowania, stosuje się specjalne zaczepy, które zawiesza się w górnym fragmencie stolarki. Z chwilą, kiedy na oknie znajduje się wywietrznik – montaż żaluzji oraz np. rolet rzymskich staje się nieco ograniczony. Problem ten nie dotyczy np. rolet tekstylnych plisowanych.
W sytuacji, kiedy użytkownik rozważa montaż przesłony przeciwsłonecznej w tzw. świetle szyby, kluczowy jest kształt oraz głębokość listwy przyszybowej. Listwa taka nie powinna być zbytnio zaokrąglona albo za płytka, aby zapewnić solidne i trwałe mocowanie osłony. Jeśli chodzi o mechanizm sterujący, czyli sznureczek, koraliki czy patyczki – to powinny one zostać umieszczone po przeciwnej stronie, niż klamka do okna/drzwi. Uwzględnienie tej zasady pozwoli na swobodną i w pełni komfortową obsługę rolety/żaluzji.
Warto pamiętać, iż cały osprzęt związany z roletą, żaluzją czy plisą montowaną na stolarce – odstaje od ramy okiennej. Podczas otwierania okna czy drzwi na oścież – brak uwagi łatwo może doprowadzić do uszkodzenia osłony poprzez obijanie jej o ścianę zbyt płytkiej i/lub źle wyprofilowanej wnęki.
O czym jeszcze należy pamiętać przy planowaniu montażu rolety czy żaluzji do ściany/sufitu?
Niezależnie od tego czy nad wnęką mają zostać zainstalowane żaluzje drewniane, bambusowe czy np. rolety rzymskie – przed zakupem i montażem konieczna jest informacja o tym – ile miejsca przesłona zajmuje po zwinięciu. Jeśli zwinięta roleta/żaluzja byłaby większa, niż wolna powierzchnia ściany pomiędzy górną krawędzią wnęki a sufitem – uniemożliwi to otwieranie okna/drzwi. Żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe zajmują zazwyczaj po zwinięciu ok. 15 proc. swojej całkowitej długości. Z racji innej specyfiki zwijania – rolety rzymskie zajmują z kolei więcej miejsca, zwykle ok. 25 cm. Najmniej przestrzeni po zwinięciu potrzebuje naturalnie roleta z tkaniny, przy czym należy pamiętać, że modele z kasetą – zajmują nieco więcej miejsca, niż modele bez obudowy na rolkę tkaniny. Nasi przedstawiciele dysponują precyzyjnymi informacjami na temat szczegółowych parametrów oferowanych przesłon, w tym danymi w zakresie wysokości po zwinięciu rolety/żaluzji – oczywiście w zależności od jej długości całkowitej. Kiedy okno jest nieotwieralne, to wymiar przesłony po zwinięciu ma zdecydowanie mniejsze znaczenie.
Przy montażu żaluzji/rolety – trzeba także zwróć uwagę na strukturę ściany lub sufitu. Rolety rzymskie zbudowane są grubszego materiału i podobnie jak np. żaluzje drewniane – są nieco ciężkie. Waga każdej osłony okiennej zależy też przede wszystkim od jej długości całkowitej. Cięższe rolety czy żaluzje nie powinno być montowane do ścian gipsowych oraz sufitów podwieszanych na bazie płyt typu karton/gips. Oprócz własnego ciężaru, na punkty mocowania działają również inne siły, związane m. in. z normalnym użytkowaniem rolety albo żaluzji (rozwijanie/podciąganie).
Dla zapewnienia właściwej estetyki oraz uzyskania pełnego zaciemnienia salonu, pokoju, kuchni czy sypialni, powinny być nieco szersze, niż szerokość wnęki okiennej. Jeśli jest dodatkowe miejsce bez przeszkód – po ok. 3-5 cm z każdej strony, to warto je wykorzystać. W ten sposób zminimalizuje się ryzyko ewentualnych nieestetycznych i problematycznych prześwitów, które mogą się ujawniać np. w czasie cyrkulacji powietrza przy uchylonym oknie.
Rolety i żaluzje okienne a pożądany poziom zabezpieczenia wnętrza przed naturalnym światłem
Najbardziej funkcjonalnym rodzajem przesłony, która umożliwia komfortową i płynną regulację wpadającego do pomieszczenia światła – wydają się plisy i żaluzje. Ciekawą alternatywą są też rolety dzień-noc, które oprócz łatwości w sterowaniu dopływu słońca do wnętrza, prezentują się niezwykle efektownie. Zaletą żaluzji jest proste sterowanie (otwieranie i zamykanie listków) oraz nieskomplikowane opuszczanie i podwijanie. Plisy zajmują niewiele miejsca po zwinięciu, a także umożliwiają przesłonięcie dowolnego fragmentu przeszklenia. Dodatkowo, plisy pozwalają na jednoczesne odseparowanie wnętrza od intensywnych promieni „przemieszczającego” się słońca oraz zapewnienie widoku na zewnątrz.
Entuzjaści pełnego zaciemnienia wnętrza nie powinni decydować się na żaluzje drewniane czy żaluzje bambusowe. Specyfika konstrukcji tego typu osłon – nie gwarantuje bowiem 100-procentowego zabezpieczenia przed światłem zewnętrznym (naturalnym lub sztucznym). Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem okażą się w tym wypadku rolety tekstylne – szczególnie wykonane z materiałów o ograniczonej przezierności. Przykładem takiej tkaniny, którą można zastosować zarówno w tradycyjnych roletach, jak i roletach w kasecie – jest specjalistyczny materiał podgumowany typu blackout. Niektóre modele rolet tekstylnych oraz żaluzje poziome aluminiowe mają dodatkowo funkcję odbijania promieni słonecznych, dzięki czemu pomieszczenie nie nagrzewa się zbytnio – nawet w czasie upalnego lata. Warto również wiedzieć, że rolety drewniane zapewniają dobrą izolację termiczną.
Rolety wykonane na bazie tkanin transparentnych przepuszczają światło (chronią przed intensywnością nasłonecznienia), a podczas zapalanego wieczorem światła w domu – nie gwarantują 100 proc. prywatności. Standardowe materiały używane przy produkcji rolet wewnętrznych, zapewniają z reguły ok. 50-75% zaciemnienia oraz pełną prywatność przy zaświeconym w porze wieczorno-nocnej świetle.
Gdzie kupić dobre rolety i żaluzje?
Internet to miejsce, w którym można zaopatrzyć się w każdą niemal rzecz. W przypadku rolet i żaluzji, warto jednak skorzystać z fachowej porady eksperckiej, zlecić precyzyjny pomiar i/lub profesjonalny montaż przesłony. Wszystkie te aspekty gwarantują właściwy dobór żaluzji/rolet, estetykę oraz pożądaną funkcjonalność, ale trudno uzyskać je podczas zakupów online. Na etapie planowania montażu domowych lub firmowych systemów, rolet, żaluzji przeciwsłonecznych, najlepiej sięgnąć po ofertę stacjonarnej firmy handlowej. Profesjonalna firma działająca w branży osłon okiennych, zapewnia możliwość fizycznego zapoznania się z próbkami materiałów czy specyfiką mechanizmów sterujących, a przede wszystkim służy kompleksowym doradztwem.
Jedną z kilku solidnych marek w tej branży jest nasza krakowska firma Roltis, która od prawie 20 lat zajmuje się sprzedażą i montażem najwyższej jakości przesłon oraz systemów przeciwsłonecznych. Posiadamy wiele udanych realizacji i zadowolonych klientów w całej Polsce. Doświadczenie i doskonała reputacja, jaką od dwóch dekad cieszy się Roltis – to niewątpliwe zalety firmy z Krakowa, ale ważnym atutem marki jest również szeroki asortyment produktowy. U naszych przedstawicieli można zakupić i zlecić montaż każdego rodzaju osłon – od klasycznych rozwiązań (np. żaluzje drewniane, żaluzje bambusowe, żaluzje aluminiowe i z tworzywa sztucznego, rolety tekstylne itd.) – po specjalistyczne systemy do zabezpieczania przeszkleń wielogabarytowych.