Rzeczpospolita artykuł z dnia 04.08.06 Nr 181
www.rzeczpospolita.pl

Mówi Paweł Bahyrycz współwłasciciel firmy ROLTIS w Krakowie:

Nie ma złego biznesu, są tylko nieodpowiedni ludzie. Mam 29 lat, jestem informatykiem, pracowałem 7 lat w dużych firmach. Żona była księgową. Nie byliśmy zadowoleni. Postanowiliśmy to zmienić.

Nigdy nie zajmowaliśmy się żaluzjami. Okazało się, że to niezły biznes. Konkurencja niby duża, w samym Krakowie kilkadziesiąt firm, ale byłem zaskoczony, jak łatwo wejść na rynek. To branża budowlana, gdzie klient jest zwykle źle traktowany, wykonawcy niesolidni, nieterminowi, niesłowni. Postawiliśmy więc na to, czego brak – obsługę na wysokim poziomie, starając się wykorzystać to, co w tej branży jest normą – klienci najchętniej przychodzą do firm polecanych przez znajomych. Dobra opinia przyciąga klientów. Poza tym klient z polecenia od razu jest pozytywnie nastawiony.

Dbać o poziom jest łatwo, gdy wszystko robi się samemu, trudniej, gdy pojawiają się pracownicy. Znaleźliśmy sposób – wewnętrzny regulamin. Choć firma liczy raptem 5 osób, ma on kilkadziesiąt stron i opisuje wszystkie aspekty naszego działania, poczynając od tego, jak pracownik ma być ubrany i jak rozmawiać z klientem, po sposób wyliczenia wynagrodzenia. Postawiliśmy przed firmą 5 celów. Jeden z nich to wewnętrzny klimat i wzajemny szacunek. Załoga widzi, że o nią dbamy. Przykład: wykupiliśmy abonament na usługi medyczne w dobrym centrum. Ale wysokie są też wymagania. Mówimy: im w firmie lepiej, tym pracownikom lepiej. To się sprawdza.

Zaczęliśmy 2 lata temu. Sprzedaż rośnie w takim tempie, że nawet nasi dostawcy się dziwią.