Echo Miasta – artykuł z 13 marca 2008 nr 20 (263)
www.echomiasta.pl

Sprzedawcy i producenci osłon okiennych radzą, żeby o zabezpieczeniu domu przed letnim skwarem zacząć myśleć już teraz, przed sezonem, ponieważ zamontowanie rolet czy żaluzji będzie tańsze i szybsze.

„Tej wiosny bardzo popularne są rolety rzymskie“ – mówi Barnaba Augustyniak, współwłaściciel firmy ROLTIS w Krakowie, oferującej rolety, żaluzje i markizy. Przypomina, że powinno się montować rolety do listwy przyszybowej okna, a nie ramy okiennej, co mogłoby spowodować utratę gwarancji na okno.

Po włosku
Markizy balkonowe czy tarasowe zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem balkonów czy tarasów. Ożywiają elewacje i przede wszystkim sprzyjają letniemu wypoczynkowi. Ciekawym uzupełnieniem zasłon mogą być rolety rzymskie. Można je uszyć prawie z każdej tkaniny, dlatego dobrze prezentują się zarówno w nowoczesnych, jak i stylowych wnętrzach.

Tradycyjnie
Żaluzje aluminiowe to najstarsza i najpopularniejsza forma ochrony domu przed słońcem. Są proste w konstrukcji i bardzo trwałe, a duży wybór kolorów pozwala dopasować je do każdego wnętrza. Rolety zewnętrzne sprawdzają się w starym i nowym budownictwie, biurach i domach, zakładach produkcyjnych i zabytkowych budynkach. Chronią przed wiatrem, gradem i deszczem, pomagają oszczędzać energię. Zapewniają bezpieczeństwo i dyskrecję, a dzięki elektrycznemu napędowi są bardzo łatwe w obsłudze.

Nowocześnie
Żaluzje pionowe, czyli verticale, nie tylko chronią pomieszczenia przed nagrzaniem w słoneczne dni, ale i nadają wnętrzu nowoczesny charakter. Dzięki zastosowaniu antystatycznych i niepalnych materiałów doskonale sprawdzają się w biurach, szkołach, bankach czy szpitalach. Dziś w projektowaniu wnętrz coraz częściej sięgamy po materiały naturalne, dlatego rosnącą popularnością cieszą się żaluzje drewniane. W konstrukcji są bardzo podobne do żaluzji aluminiowych, ale wykonane są najczęściej z trwałych, egzotycznych gatunków drewna. Świetnie do osłony nietypowych okien nadają się maty rolowane z naturalnego drewna i bambusa o różnym splocie i gęstości, tworzące w domu przytulną atmosferę. Za to nowoczesne rolety naścienne służą do zasłaniania całych wnęk okiennych. Przytwierdzone do ściany lub do sufitu, służą do zaciemniania całych pomieszczeń i mogą pełnić funkcję ekranu projekcyjnego.